“VARDİYA” GÖZDE İLKİN İLE BEYKOZ KUNDURA’DA BAŞLIYOR

Türkiye’nin önemli endüstri miraslarından ve kültür merkezlerinden Beykoz Kundura 2022’ye misafir sanatçı programı Vardiya ile merhaba diyor.

Vardiya’nın “korumak, gözetmek, nöbet tutmak” anlamlarından yola çıkarak kurgulanan ve Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’ndaki işçilerin vardiyalı çalışma sisteminden esinle yaratılan programa her yıl, Türkiye’den farklı disiplinlerde çalışan üç sanatçı davet edilecek.

10 gün boyunca Beykoz Kundura’da, Kundura Hafıza’nın binlerce obje, ses kaydı ve fotoğraftan oluşan arşivinde zaman geçirecek sanatçılar, özgün sanat pratiklerinden yola çıkarak ve farklı araştırma yöntemleri deneyerek geçmişi ve tarihi bugünden yorumlayacaklar.

Kundura Sahne’nin performans pratiğine olan deneysel, yenilikçi ve araştırmacı bakışı ile Kundura Hafıza’nın yerel bilgeliğin peşinde, yitirilenleri koruyan yaklaşımının birleşiminden doğan Vardiya, yeni düşünme ve karşılaşma alanları yaratmayı amaçlıyor.

Bugün başlayacak birinci Vardiya’nın ilk sanatçısı ise dikiş, çizim ve resmin yanı sıra fotoğraf, video ve ses enstalasyonlarını kullanarak yarattığı işlerle güncel sanat dünyasının önde gelen isimlerinden birine dönüşmüş Gözde İlkin olacak. Sosyal kimliği, süreçleri temsil eden birer hafıza nesnesi olan masa örtüsü, perde, çarşaf gibi buluntu ev kumaşları üzerinde çalışarak inşa eden sanatçı, kumaşları, ürettiği motifleri ve imajları sahnelediği bir alan olarak kullanmasıyla tanınıyor. 

Cevap Ver

Yorumunuzu giriniz
Adınızı giriniz