AİLE KURUMUNA DAİR HÜZÜNLÜ BİR SORGULAMA: SHUGGIE BAIN

Douglas Stuart’ın sevginin sınırlarını ve kibrin beyhudeliğini ortaya seren, 2020 Booker ödülü sahibi romanı Shuggie Bain, Duygu Akın’ın çevirisiyle Can Yayınları’ndan çıktı.

1980’ler… Glasgow şehrinin adeta öleyazdığı, ailelerin güçbela ayakta kalabildiği bir dönem… Ne var ki orta yaşlarındaki alımlı Agnes Bain daha fazlasını hak ettiğine inanır; müstakil bir ev sahibi olmak, istediğini satın almak gibi. Gelgelelim taksi şoförü kocası tarafından sürekli aldatılan Agnes, üç çocuğuyla birlikte harap olmuş bir madenci kasabasında yaşamaya mahkûm olur. Çocukları, yavaş yavaş alkol batağına saplanan Agnes’i kurtarmak için ellerinden geleni yapsalar da bir süre sonra kendilerini kurtarmak için bir bir onu terk ederler. Yalnızca en küçükleri Shuggie, bir gün düzeleceği ümidiyle annesinin yanında kalır.

Farklı bir çocuk olan Shuggie, annesinin iddialı tavırlarını benimser. Ancak davranışları yüzünden madenci çocukları onu hırpalarken yetişkinler tarafından da acımasızca yargılanır. Diğer oğlanlara benzemeye çabalayan Shuggie, bir yandan da annesini kurtarmak, bu yoz ortamdan çıkarmak derdindedir.

Kitaptan bir bölümü buradan okuyabilirsiniz.

Cevap Ver

Yorumunuzu giriniz
Adınızı giriniz