PERA MÜZESİ’DEN REHBER EŞLİĞİNDE SERGİ TURLARI

Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Bizans sergileri hakkında kapsamlı bilgi edinmek isteyen sanatseverler için rehberli tur programları sunuyor. İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm! sergi turu 18 Ocak ve 24 Şubat’ta, İstanbul’dan Bizans’a sergi turu ise 27 Ocak ve 1 Mart’ta gerçekleşecek.

Adını Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun “Panorama” adlı romanındaki bir cümleden alan “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!”: Popüler Kültürde Bizans sergisi, Bizans’a atfedilen sembollerin ve değerlerin farklı sanat mecralarında nasıl yer bulduğunu ortaya koyuyor. Edebiyattan video oyunlarına, çizgi romandan müziğe, sinemadan modaya Bizans’ın popüler kültürdeki temsillerini ele alan sergide 50’yi aşkın uluslararası sanatçı, yazar, illüstratör, müzisyen, sinemacı ve moda tasarımcısının Bizans’a atfedilen eşsizliği ve egzotizmi yorumlayan işleri yer alıyor. Serginin içeriği ve hazırlık süreci hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen sanatseverler, 18 Ocak ve 24 Şubat tarihlerinde küratör Emir Alışık’ın rehberlik edeceği turlara katılabilir.

Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün, Brigitte Pitarakis’in küratörlüğünde hazırladıkları İstanbul’dan Bizans’’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800-1955 sergisi Osmanlı başkentinin Bizans araştırmalarının şekillenmesindeki merkezi rolünü irdeliyor. Arkeolojik eserlerin, gösterişli bir üslupta resimlendirilmiş nadir kitapların, baskı ve haritaların; orijinal arşiv fotoğrafları, belge ve resimlerin tematik bir bütünlük içinde bir araya getirildiği sergi, bugüne kadar yeterince çalışılmamış bir alana mercek tutuyor. Serginin rehberli turları 27 Ocak ve 1 Mart’ta proje yöneticisi Gülru Tanman’ın katılımıyla gerçekleşecek.

Sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleşecek turların biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Yorumunuzu giriniz
Adınızı giriniz