BAŞKENT ART FEST 2022 BAŞLIYOR

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla hazırlanan Başkent Art Fest, “Çağdaş Sanatta Anadolu Yansımaları” temasıyla 13-20 Ocak 2022 tarihleri arasında Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi’nde gerçekleşecek.

Festival kapsamında Ankara’nın restorasyonu yapılan Devlet Resim Heykel Müzesi galerisinde resim, heykel ve seramik alanlarında, ülkemizin tanınmış sanatçılarının eserleri sergilenecek. Devlet Opera ve Balesi’nin de konser vereceği etkinlikte canlı sanat performansları, enstalasyonlar ve sanatçı söyleşileri gerçekleşecek. 1. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin en güzel örneklerinden biri olan Devlet Resim Heykel Müzesi, Başkent‘in simgesel yapılarından biri ve kentin önemli bir sanat merkezi olarak Art Festivalin adresi olacak. Doğduğu topraklardan ilham almış sanatçılar, eserleriyle ve performanslarıyla “Çağdaş Sanatta Anadolu Yansımaları” tema’sıyla, Ülkemizin tarihsel belleğini de sanatın evrensel diliyle birleştirerek izleyiciye aktaracaklar.

Tarihin derinliklerinden günümüze uzanan süreçteki izleri çağdaş sanat eserleri ve performanslarıyla izleyiciye aktaran projeyi Küratör Siret Uyanık hazırladı ve koordinatörlüğünü üstlendi. Beril Çavuşoğlu’nun yürütme kurulu başkanı olduğu projenin danışmanları, Meral Öztürk, Prof. Dr. Adnan Tepecik, Prof. Dr. Alaybey Karoğlu, Prof. Merih Tekin Bender, Akademisyen, sanatçı Bünyamin Balamir. Ayrıca Tepe Home, MAG Medya, Arabica, Ataköşk Otel ve Artefact TV’nin de sponsor olduğu Başkent Art Fest 2022‘de hafta boyunca sanatsal performanslar düzenlenecek. Sanatseverler festivali Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi’nde ücretsiz izleyebilecek. 

Başkent Art Fest 2022 Programı

13.01.2022

  • Saat:15.00 Enstalasyon (Video Art Performansı): Prof. Mehmet Kavukçu
  • Saat:15.45 Seramik Performans: Akış Sanatçı: Mutlu Başkaya-Kim Yoong Moon
  • Saat:16.00 Müzik Dinletisi (Ensemble Galatia)

14.01.2022

  • Saat:14.00 Gençlerle Söyleşi- Çağdaş Sanatta Anadolu Yansımaları Konferans (Prof. Dr. Hasan Pekmezci- Prof. Dr. Alaybey Karoğlu)
  • Saat:15.15 Dinleti: Sazendem Grubu 2 

15.01.2022

  • Saat 13.30 Söyleşi-Performans: Anadolu’nun Gelmiş Geçmiş Tüm Ustalarına Selam Sanatçı: Bedri Karayağmurlar-Merih Tekin Bender

18.01.2022

  • Saat 14.00 Konser: Devlet Opera ve Balesi
  • Saat 15.00 Seramik Performans: Şifreler Sanatçı: Efsane Mehmet-Meral Öztürk

20.01.2022

  • Saat: 14.30 Panel: Kültürel Mirasın Yansımaları Prof. Dr. Kemal Öktem Hacettepe Üniversitesi SBKY Dr. Enis Yeter-Kastamonu eski Valisi Kültür Bakanlığı Temsilcisi Dr. Öğr. Gör. Gül Kalyoncu
  • Saat:15.30 Komuz (Kopuz) Dinletisi: Aizhan Aitbaeva Santur Dinletisi Mohammed Sarhangi 

Cevap Ver

Yorumunuzu giriniz
Adınızı giriniz